Te Moana-a-Toi / Bay of Plenty

Te Moana-a-Toi / Bay of Plenty Winner

  • Temporary Estate - Impalpable

Te Moana-a-Toi / Bay of Plenty Runner-up

  • Tinker Tailor - Refraction

Other Finalists

  • Apex Endeavours - Aora
  • Artisan Pictures - Tempostop
  • Budget Boy Films - Rien Ici
  • Eddie Paige Productions - Joyless Pussies
  • Great Lakes Film Society - R.A.W.W.
  • Nutty Mosquitoes - The Breath of Death
  • Sagewood Studios - Puddles
  • SpaceBeees - Wink
  • Team Goodas - Number 15
  • The Foreigners - Oh Brother!

Awards

WIFT Outstanding Female Filmmaker

Temporary Estate - Peta van Rijen

 Nominated:

  • Apex Endeavours - Elizabeth Monteseña
  • Eddie Page Productions - Larissa Marie Downey
  • Tinker Tailor - Alison Titulaer/Brittany Baker
  • Great Lakes Film Society - Angela Alexander

City Manager Award - Bring in the Feels Award 

Temporary Estate

Nominated:

  • Nutty Mosquitoes
  • The Foreigners
  • Tinker Tailor
  • Great Lakes Film Society

Best Director

Temporary Estate

 Nominated:

  • Great Lakes Film Society
  • Nutty Mosquitoes
  • Budget Boy Films
  • Tinker Tailor

Best School 

Budget Boy Films

 Nominated:

  • Nutty Mosquitoes
  • SpaceBeees
  • Artisan Pictures
  • SMCL

Best Performer

Team Goodas - Ghazala Salim

 Nominated:

  • The Foreigners - Jackson Pool
  • Temporary Estate - Anja van Rijen
  • Nutty Mosquitoes - Bodhi Andrew
  • The Foreigners - Anja Tomic

Best Script 

Tinker Tailor

Nominated:

  • Eddie Page Productions
  • Temporary Estate
  • Nutty Mosquitoes
  • Budget Boy Films

Best Cinematography

Great Lakes Film Society

 Nominated:

  • Temporary Estate
  • Nutty Mosquitoes
  • Tinker Tailor
  • Budget Boy Films

Best Production Design

Great Lakes Film Society

 Nominated:

  • Nutty Mosquitoes
  • Tinker Tailor
  • Temporary Estate
  • Budget Boy Films

Best Animation

Sagewood Studios

 Nominated:

  • The Foreigners
  • Artisan Pictures

Best VFX

Eddie Page Productions

 Nominated:

  • The Foreigners
  • Tinker Tailor

Best Editing 

Great Lakes Film Society

 Nominated:

  • Tinker Tailor
  • Budget Boy Films
  • Temporary Estate
  • Nutty Mosquitoes

Best Sound Design

 Budget Boy Films

Nominated:

  • Team Goodas
  • Temporary Estate
  • Tinker Tailor
  • Eddie Page Productions

Best Original Score / Song

Eddie Page Productions - Band: Furry Fun Band Members: Jahrulious Pick, Karl Oemcke and Gerrard Pollock

Nominated:

  • Sagewood Studios - Frances Berkers
  • Team Goodas - Peter Hodge/Jim Munro
  • Apex Endeavours - Camila Lenhart

Best Disqualified Film

 Hands On

Best Under 18 Film 

Nutty Mosquitoes

Nominated:

  • SMCL
  • Artisan Pictures
  • Budget Boy Films
  • SpaceBeees

Best Use of Genre

Budget Boy Films

 Nominated:

  • Eddie Page Productions
  • Team Goodas
  • Tinker Tailor
  • Apex Endeavours 

Best Use of 'Something Invisible' 

Eddie Page Productions

 Nominated:

  • Great Lakes Film Society
  • Temporary Estate
  • Nutty Mosquitoes
  • Apex Endeavours

Best Use of Character

 Temporary Estate

Nominated:

  • Eddie Page Productions
  • Nutty Mosquitoes
  • The Foreigners
  • Apex Endeavours

Best Use of Sound Effect

 Temporary Estate

Nominated:

  • Nutty Mosquitoes
  • Eddie Page Productions
  • Tinker Tailor
  • Budget Boy Films

Best Use of Technical Element

 Team Goodas

Nominated:

  • Eddie Page Productions
  • Nutty Mosquitoes
  • Great Lakes Film Society
  • Budget Boy Films

Judges

Paula Jones

Producer / Board: Film BOP

 

Paula Jones is vastly experienced in both film and television production and in industry training.

She is the Producer of the multi award winning feature film Hip Hop-eration (NZFC / Rialto Distribution, 2014) and was Head of Training, Production and Development at South Seas Film and Television School for eight years.

Until recently, Paula was Chair of Film Bay of Plenty, where she initiated and implemented the highly successful Tohea Set Ready Industry Training Program for rangatahi in the Bay of Plenty, Rotorua District.

She is currently executive producing the documentary Katchafire for MTS and in development on a feature film co-production and a second industry training program. She's also working with two young filmmakers in the BOP to assist with their productions.

Natalie Wright

 

Natalie Wright is a director and actor, whose acting credits include Riding High, Zena, Hercules, and Shortland Street. 

She owns Wright Performance Speech and Drama studio and co-owns and directs Wright Rohde Theatre.

Natalie appeared in Blood Brothers and Wicked The Musical, in which she won a Zony Award for Best Supporting Actress for both roles.

Mike Jonathan

Director, Producer, Director of Photography

 

Mike Jonathan has been working in film and television for over 28 years in a variety of genres. He recently worked as a camera operator on Vegas, a TV drama series shot in Rotorua.

Mike has made a range of short films, feature length documentaries, and TV shows.

He is a member of the Steam Box film collective in Rotorua and is a Co-Festival Director of the Rotorua Indigenous Film Festival.

Jeff Murphy

Author, Screenwriter, Script Consultant

 

A BAFTA winner for his work on the successful detective show Hinterland, Jeff Murphy is involved in a range of projects in features and television.

He has a writer and producer role on the acclaimed BBC/All3Media series Hidden.

Jeff's first feature Denmark starring Rafe Spall is a post-industrial kitchen sink fairy tale, released in Fall 2019 with BBC Films.

His second feature Justine is nominated for a British Independent Film Award (BIFA) 2020.

A musician and composer, Jeff writes music for his films and other commissions.