HP48 Hours Forum

Ness Patea
From: Wellington
Since: May 2011
Posts: 83

Feed for this Topic

Wellington City Winners

Congratulations to all of our Wellington city winners.

Wellington City Winner
Temple of Nut - Master - The Monster Movie (ULTRA)

Runner-up
Raw Washed Arabica - Compress - The High School Movie

2nd Runner-up
The Moffits - Apple Smash - The Fish-Out-of-Water Movie

Other finalists

Cinetrance - Glitch - The Technological Thriller (ULTRA)
Couch Kumara - Dumped - The Musical + The Anti-RomCom Movie
Empty Cup - Nika - The Technological Thriller
fake news & weather - Psylent Night - The Fish-Out-of-Water Movie
Glazed Tofu - Many Happy Returns - The Wish Movie
H34 - Add to Story - The High School Movie
Raumati Antisocial Club - Ruby Smith - A National Treasure - The Film That Spans More Than 10 Years
Squint Eastwood - ZA - The Monster Movie (ULTRA)
Tasteful Side Boob - I, Update - The Technological Thriller
Team Stock Standard - Lost - The Technological Thriller
TEAM! - A wine in time - The Time Travel Movie
Three Willy - Passing Lane - The Back from the Dead Movie

Films on the shortlist

Baked Bean Productions - Watch Your Back - The Monster Movie
electric shoelace - The Wishboners - The Wish Movie
Film for Change Aotearoa - Plastic Splatstick - The Splatstick Movie
Firetale - Jaded - The Time Travel Movie
Picklehead Productions - Dinner For Two - The Anti-RomCom Movie
Purple Dragons - Cosby Park - The Back from the Dead Movie
Queen Margaret College - Fused - The Technological Thriller
Rock and Rollo - No Refunds - The Fish-Out-of-Water Movie
The Collie Herb Men - Rifle Range Road - The Monster Movie
Wellington High Year 12 - Slept In - The Last Day on Earth Movie

Best Director
Winner - Raw washed Arabica - Compress, Guy Turner

Nominees
Glazed Tofu - Many Happy Returns, Brendon Tipene
Squint Eastwood - Za, Sam Harris
Team Stock Standard - Lost, Alex Liu
Temple of Nut Master - Dean Hewison and Richard Falkner
The Moffits - Apple Smash, Andy Campion, Simeon Duncombe, Abby Damen, Ike Hamon and Jeremy Hollis
Three Willy - Passing Lane, Ashley Williams

Outstanding Female Filmmaker - Supported by WIFT*
Winner - Queen Margaret College - Ilena Shadbolt

Nominees
Baked Beans Production - Maggie Webster - Shadbolt
Decile One - Serena Chen
Tasteful Side Boob - Rosie Howells
The Moffits - Abby Damen
Three Willy - Laetitia Belen

Best School Team
Winner - Wellington High Year 12 - Slept in

Nominees
2K18 Clingfilmers - Spazz Allens
HVHS For the Wings - Flower Boys
HVHS Pandas - Connections
Queen Margaret College - Fused
Wellington High 13 - Time After Time

Best Performer
Winner - Team Stock Standard - Lost, Jordan Rivers

Nominees
Ax30 - E.O.O - Jack Blackwell
Film for Change Aotearoa - Plastic Splatstick, El Yule
Raumati Antisocial Club - Ruby Smith - A National Treasure, Jon Pheloung
Raumati Antisocial Club - Ruby Smith - A National Treasure, Beck Kraakman-Czerwonka
The Moffits - Apple Smash, Abby Damen
Tasteful Side Boob - I Update, Rosie Howells

Best Script
Winner - Temple of Nut - Master, Dean Hewison, Richard Falkner

Nominees
Squint Eastwood - Za, Sam Harris
electric shoelace - The Wishboners, Teresa Bass
Rock and Rollo - No Refunds, Jericho Rock-Archer, Ollie Stent
Tasteful Side Boob - I, Update, Rosie Howells
Three Willy - Passing Lane, Ryan Williams
The Moffits - Apple Smash, Andy Campion, Simeon Duncombe, Abby Damen, Ike Hamon and Jeremy Hollis

Best Cinematography
Winner - Rock and Rollo - No Refunds, Ollie Stent

Nominees
Cinetrance - Glitch, Matt Sharpe
Couch Kumara - Dumped, Finn O'Connor
fake news & weather - Psylent Nigh,t Ed Davis
Glazed Tofu - Many Happy Returns, Caleb Corlett
Three Willy - Passing Lane, Laetitia Belen
The Moffits - Apple Smash, Simeon Duncombe

Best Production Design
Winner - Outcasts - The Seven Slides, Karen Newton and Natalie Burr

Nominees
Cinetrance - Glitch, Steven Mac Sweeney
electric shoelace - The Wishboners, Rachel Arundel
First Pancake - Share, Anna Hamilton
Rock and Rollo - No Refunds
TEAM! - A wine in time
Purple Dragons - Cosby Park

Best Animation/VFX
Winner - Cinetrance - Glitch, Fergus Jack-Hinton, Ferand Peek

Nominees
Empty Cup - Nika, Aidan Martin
Laudanum and Lime - A Delicate Point, Lucas Haley
Look at Daddy - Streets of Wishes, Adam and Jaz Evans
Squint Eastwood - Za, Sam Harris

Best Editing
Winner - Temple of Nut - Master, Dean Hewison

Nominees
Cinetrance - Glitch, Ben Powdrell and Jess Lucht
Raw Washed Arabica - Compress, Isaac Spedding
Team Stock Standard - Lost, Alex Liu
The Moffits - Apple Smash, Andy Campion, Simeon Duncombe
Three Willy - Passing Lane, Brendon Dee

Best Sound Design
Winner - Glazed Tofu - Many Happy Returns, Michael Donaldson

Nominees
Cinetrance - Glitch, James Dunlop
Empty Cup - Nika, Jill Lister-Martin
fake news & weather - Psylent Night, Andy Hummel
Team Stock Standard - Lost, Alex Liu
Temple of Nut - Master, Richard Falkner
Three Willy - Passing Lane, Danesh Silvam

Best Original Score/Song
Winner - Three Willy - Passing Lane, Marcus Williams

Nominees
341 - Binary Love, Jack Wilson
Couch Kumara - Dumped, Conor Cameron
Glazed Tofu - Many Happy Returns, Michael Donaldson
Naenae Amplify - In the Basement, Ben Pomare
Sadness :( - Charlotte's Dead, Marley Richards
Soy Boys - Noise, Gypsymae Harihona, Millie Cossou, East Abernathy, Ethan Kalani Morse, Angus Long
Trailer Park Pictures - A Walk to Dismember, Matt Gutteridge, Reggie Mitimeti & Sam Arnerich

Best Disqualified Film
Winner - Disqualifed Tim - A FILM ABOUT HOW MY MUM GUILT TRIPPED ME INTO ENTERING THE 48 HOUR THEN DITCHED ME

Nominees
Doll Face - The Woodland Witch
Team Green Square - Love, Pain and Chow Mein
Typhoid Films - New Zealand's Next Top Slasher

Best Use Of Puddle
Winner -

Raw Washed Arabica - Compress

Nominees
2 Slow 2 Win 2 Dumb 2 Quit - FRAGILE
2k18 clingfilmers - Spazz Allens
fake news & weather - Psylent Night
HVHS Pandas - Connections
Outcasts - The Seven Slides

Best Use Of Door Slam
Winner - not without Daniel - Safety is the key

Nominees
Empty Cup - Nika
fake news & weather - Psylent Night
Raw washed Arabica - Compress
Temple of Nut - Monster

Best Use Of Shadow or Silhouette
Winner - Cinetrance - Glitch

Nominees
2k18 clingfilmers - Spazz Allens
DOUBLE D - Llamacaust
Naenae Amplify - In The Basement
TEAM! - A wine in Time
Temple of Nut - Master

Best Use Of Genre
Winner - Purple Dragons - Cosby Park - Back From the Dead

Nominees
Film for Change Aotearoa - Plastic Splatstick - Splatstick
H34 - Add to Story - High School
Temple of Nut - Master - Monster
Team Stock Standard - Lost - Technological Thriller
Wellington High Year 12 - Slept In - The Last Day on Earth

2018 - National Operations/Wellington City Manager
2017 - National Operations/Wellington City Manager
2016 - Wellington City Manager
2014 - 48 hours Blogger/Photographer
2012 - 48 hours Blogger/Photographer

Empire of Reason
2015 - Catch of the Day - Cat and Mouse

Traces of Nut
2013 - 'Sleeping Plot' - Crime - National WInner
2011 - 'Ruby Red' - Musical
2008 - 'Half a Horse' - Crime - Best DQed

Electric Pink Company
2010 - 'Fabricator' - Biopic
2009 - 'Electric Pink Company' - Dance
Reply