HP48 Hours Forum

Ness Patea
From: Wellington
Since: May 2011
Posts: 83

Feed for this Topic

Grand Finalists and Nominations

Grand Finalists - HP48Hours 2017

The Super Galactic Spacecadets - City of Fish
Under the Bridge - Cool Story Bro Film
Transformation - Disqualified TIm
Split Sibling Decision - Free Chicken
Hard to peas - Hot Grog
Pizza Money - Jovial Entertainment
The Snapper - Michael's Baes
Self Service - Miss Fire Productions
A Friend for Life - Mixing Pixels
Jack And Joni - Moffilaide
Snow Country for Cold Elves - Permanently Confused
Losing Lucy - Shutter Rollers
Feeding - Southern Belles
Dazza And Bazza 2: Nicked - Squint Eastwood
Some Body At The Lake -The Creamery

Peter Jackson Wildcards

Banned Practice - Rambunctious Gumption
The Black Ballet - Super Furious Ninja Dragon
Not Again - Les Cousin Dangereux


Award Nominations for the Grand Final - HP48Hours 2017

LETTERBOXD BEST DIRECTOR AWARD
Disqualified Tim - Transformation
Brittany Baker - Currie Street Creatives
Micah Winiata - Free Chicken - Split Sibling Decision
Dwarf Shortage - The Beach
Lauren Porteous - Under the Bridge - Cool Story Bro Film
Josh O’Neil - TONY’S LAST DAY AGAIN - Kaiti Hill
The Choochoo Pain - Davis Boyce
Keisha McDonald - The Mugshots

REGIONAL BEST FEMALE DIRECTOR
Hweiling Ow & Mia Maramara - Snow Country for Cold Elves- Permanently Confused
Esther Mackay - AREA 4130 by Squad
Ashley Williams - City of Fish - “The SuperGalactic SpaceCadets”
Laura Gebbie - CRAB CRAB CRAB - A Slime of Passion
Laney Keenan and Madeline Guthrie - Writers Block, Bloody Love
Brittany Baker - Currie Street Creatives
Mary Rinaldi - Flash As Productions
Rose McMahon - Take Note of your Nearest Exit
Lauren Porteous - Under the Bridge - Cool Story Bro Film
Keisha McDonald - The Mugshots

BEST HIGH SCHOOL TEAM
Writers Block, Bloody Love
KELVIN - Ma am
Through the Lens Films
Okay Company - DEATH BLADE TIGER 5: THE REVENGEANCE
Whale - The Microwave From Hal
Bacon vs Lollipop - Pork Chop
Poleland Productions
TAC Studios

BEST SCRIPT
City of Fish - The SuperGalactic SpaceCadets
AREA 4130 - Squad
Free Chicken - Split Sibling Decision
Dwarf Shortage - The Beach
Currie Street Creatives
Some Body at the Lake- The Creamery
Team Dangerzone
Alistair McMahon - Take Note of your Nearest Exit

BEST ACTRESS
Emma Draper - Hot Grog - Hard to Peas
Morgan Pearce - AREA 4130 - Squad
Reylene Hilaga - rip focus - A Ripple in Time
Hannah Collinson - Through the Lens
Rhiannon McCall - FEEDING - Southern Belles
Jem Osten - Bus Of The Undead - (Nec)Romancing The Phone
Slate48 - Carmen Penny
Beatrice Hudson - The Archetypes

BEST ACTOR
Writer’s Block - Bloody Love - Alexander McAdam
Arjun Haszard - Squint Eastwood - Dazza and Bazza: Nicked
Jolyon Sparks - A DESIRE TO KILL - Kratos
Andy Jackson- Currie Street Creatives
Tom Trevella - Little Old Lady Productions - Last Christmas
Rohan Glynn - Self Service - Miss Fire Productions
Odd - Oliver Dunn
Isaac Gunson - Te Puke High School

REGIONAL BEST CINEMATOGRAPHY
Super Furious Ninja Dragon - The Black Ballet
Free Chicken - Split Sibling Decision
The Shuttle Rollers - Losing Lucy
THE JOURNEY - Time’s Up
Hi Stranger- The Princess and the Neighbour
Candy Floss - Cloud Productions
Blackhawk - Happy Birthday - Dominic Fryer
Slate48 - Andrew Garfield

BEST EDITING
Dwarf Shortage, The Beach
Letesha Stock - The Mugshots
Tim Hamilton - Disqualified Tim - Transformation
Free Chicken - Split Sibling Decision
Currie Street Creatives
THE JOURNEY - Time’s Up
Pizza Money - Jovial Entertainment
Snowforge - Floris Van Gaalen

BEST ORIGINAL SONG
The Happy Little Peas - Murder She Rapped
Shut the Fuck Up - Banned Practice - Rambunctious Gumption
CRAB CRAB CRAB - A Slime of Passion
Naenae Amplify - The Way Of The Cube
THE NOT SO EXPENDABLES - Illucid Productions
The All Goods - The Christmas Song
Ace Productions
DF-10

BEST ORIGINAL SCORE
Dwarf Shortage - The Beach
TONY’S LAST DAY AGAIN - Kaiti Hill
Christchurch On Air - The Enchantress
Lovely Bongo Drums - The Real Rare Arctic Firefly
Francis Hunt - Under the Bridge - Cool Story Bro Film
Take Note of your Nearest Exit
Flash As Productions - Mat Hoyes

BEST ANIMATION
Toowit Toowoo - Glasnost 2: Blood Moon
Lovely Bongo Drums - The Real Rare Arctic Firefly
Muse Crew
Sidney Manson and The Twin Factor 2 - Just 2 Guys
Stampede Tiddlywinks
Iron Eye Sees

BEST DISQUALIFIED FILM
Pigs Guts Film - A Disabled Account
Flappyjacks - The Boy In The Night
THE COUNCILLOR - Smlif Films
Temple of Solitude - Scobies
Reel Trouble - Balls and Chains
Robot Face
PS

RISK AWARD NOMINATIONS
The Snapper by Michael's Baes (AK)
The Beach by Dwarf Shortage (DND)
Thwup by Divisionary Films (AK)
Dane-Man by Point 37 (AK)
Always a Bad Seed by Half Pie (WGTN)

Grand Finalists receive 10 complimentary tickets and nominated teams get 2 complimentary tickets for the 2017 Grand Final. Tickets available here.

2018 - National Operations/Wellington City Manager
2017 - National Operations/Wellington City Manager
2016 - Wellington City Manager
2014 - 48 hours Blogger/Photographer
2012 - 48 hours Blogger/Photographer

Empire of Reason
2015 - Catch of the Day - Cat and Mouse

Traces of Nut
2013 - 'Sleeping Plot' - Crime - National WInner
2011 - 'Ruby Red' - Musical
2008 - 'Half a Horse' - Crime - Best DQed

Electric Pink Company
2010 - 'Fabricator' - Biopic
2009 - 'Electric Pink Company' - Dance