Christchurch City Winners

Congratulations to all of our Christchurch city winners.

Christchurch City Winner
Poutine Wolf - Utka - The Wish Movie

Runner-up
Blood and Bone - Hero - The Wish Movie

2nd Runner-up
Submission Impossible - PC High - The High School Movie

Other finalists

  • 1:1 Creative - I'm Gonna - The Film That Spans More Than 10 Years
  • CRAB CRAB CRAB - Close Encounters of the Bird Kind - The Musical + The Wish Movie
  • Dragon V Mouse - Baby On Board - The Fish-Out-of-Water Movie
  • Domino - Perpetual Pause - The High School Movie
  • Dystography Studios - Claire - The Technological Thriller
  • Little Old Lady Productions - Isolation - The Technological Thriller
  • No Budget Ninjas - Dumb Cult - The Last Day on Earth Movie
  • rip focus - A Slice of You - The Anti-RomCom Movie
  • South Jersey Ghost Research - Cushy: A Pull Story - The Film That Spans More Than 10 Years
  • summer co - in the woods - The Star-Crossed Lovers Movie
  • TBALC - The Spares - The Fish-Out-of-Water Movie
  • Toot Toot - The Wish (hopefully nobody else picked that title) - The Wish Movie

Films on the shortlist

  • Burn The Dog - The Handler And The Cat ***ULTRA  - The Star-Crossed Lovers Movie
  • Cactus? - Shank'd - The Splatstick Movie
  • Cruel World Production - Thirsty - The Monster Movie
  • Everything Sticks - The Stile ***ULTRA  - The Star-Crossed Lovers Movie
  • JAGBOG - Erik & Leo ***ULTRA  - The Wish Movie
  • Moosefestation - Natalie & Gregory - The Anti-RomCom Movie
  • Strang Entertainment - The Marquis de Sade - The Monster Movie
  • The Crumbless Kingdom - The Jacket - The Film That Spans More Than 10 Years
  • Upshot - Aurora - The Star-Crossed Lovers Movie
  • Yikes - P.S. - The Film That Spans More Than 10 Years

Best Director
Winner - Submission Impossible - PC High - Clayton Hiku & Chris Murray

Nominees
Blood and Bone - Hero - Andrei Talili
Dragon V Mouse - Baby on Board - Richard Martin
Little Old Lady Productions - Isolation - Angela McLean & Nick McLean
TBALC - The Spares - Vanessa Wells

Outstanding Female Filmmaker - Supported by WIFT*
Winner - Yikes - P.S - Courtney Allison

Nominees
1:1 Creative - I’m Gonna - Petra Roper
CRAB CRAB CRAB - Close Encounters of the Bird Kind - Laura Gebbie
Home by 10 - Boy Meets Girl - Sian Lovelock
No Budget Ninjas - Dumb Cult - Fidelma Corkery

Best School Team
Winner - Spud - Mr Morris

Nominees
Dolphin - Versace Flows
Glacier Productions - Woman in a Box or “Objectification”
Yikes - P.S.
Yo Banana Boy - High Note High

Best Performer
Winner - Blood and Bone - Hero - Rico Perelini

Nominees
CRAB CRAB CRAB - Close Encounters of the Bird Kind - Tim Driver
Dystography Studios - Claire - Matt Hastings
Little Old Lady Productions - Isolation - Laura Hill
No Budget Ninjas - Dumb Cult - Serena Cooper

Best Script
Winner - Poutine Wolf - Utka - Andrew Todd & Johnny Hall

Nominees
No Budget Ninjas - Dumb Cult - Nick Schaedel, Georgia Jones & Tyler King
rip focus - A Slice of You - James Tempero, RJ Hilaga & Marcus Finlay
Submission Impossible - PC High - Chris Murray, Clayton Hiku & Michal Bush
TBALC - The Spares - Jeff Clark, Daniel Allan, Laura Irish, Vanessa Wells, David Searle & Zac Beckett-Knight

Best Cinematography
Winner - Little Old Lady Productions - Isolation - Mark Marchand

Nominees
Blood and Bone - Hero - John Ross
Burn the Dog - The Handler and the Cat - Michael van de Water
summer co - in the woods - Kawiti Naitoro
TBALC - The Spares - Zac Beckett-Knight

Best Production Design
Winner - JAGBOG - Erik & Leo- - Hayden Cook & Jalanda McLean

Nominees
CRAB CRAB CRAB - Close Encounters of the Bird Kind
Mad Scientist - We’ll Just Have to do Things the Long Way - Julian Josland
South Jersey Ghost Research - Cushy: A Pull Story - Peter Bucher & Kim Johnston
TBALC - The Spares

Best Animation/VFX
Winner - Poutine Wolf - Utka

Nominees
Cactus? - Shank’d
Dystography Studios - Claire
Upshot - Aurora
Silence of the LAMZ - An Appointment with a Poo

Best Editing
Winner - Little Old Lady Productions - Isolation - Nick McLean & Mark Marchand

Nominees
1:1 Creative - I’m Gonna - Petra Roper
Blood and Bone - Hero - John Ross
rip focus - A Slice of You - Ben Close
Submission Impossible - PC High - Clayton Hiku

Best Sound Design
Winner - Strang Entertainment - The Marquis de Sade - Rowan Strang, Ben Earl & Jeremy Higgins

Nominees
Dragon V Mouse - Baby on Board - Richard Martin & Jess Stephenson
Dystography Studios - Claire - Christian Lee
Poutine Wolf - Utka - Johnny Hall
Toot Toot - The Wish (Hopefully Nobody Else Picked That Title)

Best Original Score/Song
Winner - rip focus - A Slice of You - "Pizza Girl" by Sarena Close, Marcus Burton & Chris Close

Nominees
CRAB CRAB CRAB - Close Encounters of the Bird Kind - "Get Fish or Die Trying" by Tim Driver
Strang Entertainment - The Marquis de Sade - Score by Ben Earl
TBALC - The Spares - Score by Kris Finnerty
Yikes - P.S. - "Gravestone" by Courtney Allison

Best Disqualified Film  
Winner - I thought this was speeddating - My Boo

Nominees
Ara Alone - The Silent Coven
Team Chromatic Aberration - Blood Red Ted  
Hello There Productions - Tech Support: Don’t Call for Help
Ridiculam - Temperal Punishment

Best Use Of Door Slam
Winner - Toot Toot - The Wish (Hopefully Nobody Else Picked That Title)

Nominees
Aaron's Anal Lube Vacation - Cooking with Sea Men: Monsters of Rock Special- Featuring Kitty Chow
No Lemon No Melon - Don’t Die Danni
South Jersey Ghost Research - Cushy: A Pull Story
TBALC - The Spares

Best Use Of Puddle
Winner - Domino - Perpetual Pause

Nominees
Aaron's Anal Lube Vacation - Cooking with Sea Men: Monsters of Rock Special- Featuring Kitty Chow
Burn The Dog - The Handler and the Cat
Poutine Wolf - Utka
Toot Toot - The Wish (Hopefully Nobody Else Picked That Title)

Best Use Of Shadow or Silhouette
Winner - Upshot - Aurora

Nominees
Aaron's Anal Lube Vacation - Cooking with Sea Men: Monsters of Rock Special- Featuring Kitty Chow
Dragon V Mouse - Baby on Board
Olax - The Trees are Alive!
TBALC - The Spares

Best Use Of Genre
Winner - South Jersey Ghost Research - Cushy: A Pull Story (Film That Spans More Than 10 Years)

Nominees
Everything Sticks - The Stile (The Star-Crossed Lovers Movie)
Poutine Wolf - Utka (The Wish Movie)
rip focus - A Slice of You (The Anti-RomCom)
Silence of the LAMZ - An Appointment with a Poo (The Last Day on Earth Movie)