Skip to Content

48HOURS 2016 – A Furious Filmmaking Competition

Auckland City Information 2016

<< CHOOSE YOUR CITY HERE

AUCKLAND

Friday November 25th. 7:30pm
After some intense regional heats all over NZ - the HP48HOURS Grand National Final will be were we find out which short filmmaking teams take out the awards and just who will walk away with the glory of being crowned Grand Champion for HP48HOURS 2016. TIckets on sale HERE.


City Managers:

Cookie
0211427422
2brothersfilm@gmail.com
Johnathan Guest
0210451585
johnathan@halcyondigital.co.nz
Nick Burridge
0210584052
nick@halcyondigital.co.nz

PLEASE Include your Team Name in all emails.

HEATS

Were held on the 20th-24th Sept Hollywood Cinema Avondale

PREVIOUS HEATS

H1 19:15 Tues 20th

2 days of Stuff 1
3:15 Productions 2
6 Million Bucks 3
Adam Levine Da Loca 4
ADHDMi 5
AKMSA 6
Alien vs Hobo 7
All-In Productions 8
Almost Famous 9
Alpaca Picnic 10
Alpha Whale 11
Angle3 Pictures 12
Au Revoir Shosanna Productions 13
Smol Bean Inc. 10
Blue and White 15

H2 20:45 Tues 20th

Autopilot Films 2
Awesome Bananas 3
Bacon vs Lollipop 4
Bald Faced Cheek 5
Beat Down 6
BEDSTUY 7
Black Banner Media 8
Blackhawk 9
boom on a pole 10
Braid the Wife's Fur 11
Brothers In Crime 12
Busted Satellite Films 13
Chess Club 14
Chillybox 15

H3 19:15 Wed 21st

Cinnamon Pictures 1
ClingFilm 2
Cobra Sword 3
Cool Story Bro Film 4
Costa Rica 5
Creative Kids 6
Dabstreet Boys 7
Dark Pictures 8
Dark Side of the Third Inc. 9
DeRam Team 10
Dilworth School 11
Divisionary Films 12
Edgie 13
Emergency Backup 14
Memes 15

H4 20:45 Wed 21st

Double Day Films 1
Douglas + Manu Productions 2
Dumbledore's Army 3
Dynamite Productions 4
Echo Echo Echo 5
Film The People 6
FilmLab 7
Filmsplats 8
Finger Puppet Mafia 9
Framed Images 10
Frauleins, oh frauleins 11
Funny Cake 12
FusionX 13
Garmonsgang 14
Gavelkind 15

H5 19:15 Thurs 22nd

Geezer Productions 1
Get In Behind 2
Glowing Squirrel 3
Goat Monarch 4
Grand Cheval 5
Green Door Youth Theatre 6
Guano 7
Guerilla Gorilla 8
Halcyon Entertainment 9
Happy Friday 10
Hard to watch 11
Haynesfilm Bunch 12
I Love Loops 13
KFilms Productions 14
Marck Wan Productions 15

H6 20:50 Thurs 22nd

Dogs Breakfast 1
Hybrid Motion Pictures 2
Ice Cream Cake 3
infectious films 4
Jovial Entertainment 5
jrsk 6
Jump Cut 7
Just 2 Guys 8
Just Whatever 9
Kelmarna Films 10
Kids of Auckland 11
Leftyfilms co 12
Lock That Down! 13
LUNCH CLUB 14
Marchmellow 15

H7 19:15 Fri 23rd

MASK 1
Melopy Films 2
Michael Jackson Films 3
Miniature Cinema & Co. 4
Moon Waffle 5
Name Pending 6
Nexus Productions 7
OGC 8
Onehunga High School 9
Order of the Phenix 10
Orientale 11
P-Snappy 12
Pelicularity 13
Phrasing 14
Procrastination Station 15

H8 20:45 Fri 23rd

Mitchell's Here 1
Peter Can Productions 2
PickleThugs 3
Plan B Productions 4
Porcupine Circus 5
Prime Rib 6
PsychedelicDreamer 7
Purple Leaf Productions 8
Radio b 9
Rambunctious Gumption 10
Random Head Scratch 11
Red Torch 12
Redrum and Coke 13
Reel Trouble 14
Rob and Ward the Men 15

H9 13:00 Sat 24th

BlindVisionFilms 1
Hi2 2
I Feel Fantastic 3
Kuru Clips 4
Laughing Jamaican Productions 5
Pie Productions 6
Plus682 Productions 7
ROBOT PIRATE SPACE NINJAS 8
Rock in a sock productions 9
Roskill Rover Crew 10
Sass Squad 11
Scratch Negatives 12
Screams 13
Shaky Tables 14
Shoeless 15

H10 14:30 Sat 24th

Shoestring 1
Shooting Women 2
Shortless Shortfilms 3
Sideways Productions 4
Simple Films 5
6
Six Pack 7
Sky High 8
Slap My Face, Please. 9
space monkey 11
SPACE PUPPIES!!! Officer? 12
Tag Team Coast 13
The Brat Pack 14
TnT 15

H11 16:00 Sat 24th

Spilt Milk Productions 1
Spitting Monkey Knife Fight 2
Squidwig Productions 3
Staples 4
Static Images 5
Studio Bete Noire 6
Syzygy Studios 7
Taco Joint Productions 8
Tea Time Team 9
Team Aceba 10
Team Beefstew 11
Team Snapchat 12
Team Spielberg 13
Team Sprinkles 14
Th brnt crmpts 15

H12 17:35 Sat 24th

An Edgie 1
Definitely Not Celebrities 2
Fun-DEAD 3
Kontrol Freak 4
New Heights Creations 5
Reel Good Pictures 6
South China Sea 7
That Team 8
The Black Blazers 9
The Flying Nuns 10
The Hateful Eight 11
The Makers Initiative 12
The Post-its 13
The Professional Unprofessionals 14
The Unbridled Valkyries 15

H13 19:15 Sat 24th

The Vigilante 1
The Winners. 2
Traditionally Untraditional 3
Trial and Error 4
Two Big Tools 5
Une 6
Viva La Dirt League 7
Vivid Dream 8
Walsgrave 9
Wanna Go Out 10
we went west 48hr 11
White and Blue 12
WhoFlipped 13
Wiz Kids 14
Wusturn Sprungs 15
zer05um 1

CITY FINAL

7th October

Sky City Theatre

Doors Open 7.30. Show Starts 8.00pm.
TICKETS ON SALE NOW from iticket.co.nz